Bledská dovolená

Začátkem srpna jsem se s přítelkyní v rámci dovolené vydal na vyhlášené Slovinské jezero Bled, které bylo vždy mým snem, zde lovit a potěžkat si místní trofejní lysce.

Povolenku jsem získal bohužel jen na dva dny, díky omezení 10 rybářů lovící kapry na celém jezeře. Jelikož celá dovolená byla plánovaná na 14 dní kempovaní pod stanem, musel jsem ořezat i výbavu, tak abych vše pohodlně odnesl na zádech a v rukou a nemusel s sebou mít vozíček. I přes rozlohu jezera 145 ha jsem si vzal pouze 10 ft (3m) pruty.

Den před lovem jsme si celé jezero prošli a já na živo prozkoumal již předem vytipované místa. Na místě, které jsem považoval za top, byli tři rybáři, shodou okolnosti také z Čech. Dal jsem se do řeči a zjistil, že jeden další den končí. Kluci mi tedy nabídli, ať přijdu brzo ráno, že místo tu určitě bude.

Na jezeře platí doba lovu od rozednění do 11. hodiny večer, u vody není možné přespat a i přes den je zakázáno mít na místě lehátko. Takže pro některé kapraře včetně mě celkem řehole 😀

Budík mě probouzí 3:30, velké díky patří mé přítelkyní, která mě odvezla téměř na místo z našeho kempu vzdáleného cca 8 km.

Jsem na místě, přicházím přesně s kolegy, místo je volné, paráda. Pomalu si chystám věci a čekám na rozednění. Pro své montáže volím dvě místa v hloubce 8 a 12 m, lehce krmím 2 kg boliesu PitBull Squid a Chimera Red. Zbytek z povoleného množství 5 kg bolies si nechávám na večerní zákrm, protože dle informací zde ryby najíždí až kolem 10 hodiny večer. Přes den si užívám alpské scenérie nad jezerem, pivo Laško a carp talk s kolegy.

pavel_bled-1-2_2018_nahled

Přichází večer, já krmím zbylými 3 kg mixu Squidu a Chimery. Kolem 9 hodiny se hladina jezera uklidnila od pohybu lodí, plavců, kanoistů a v tom přišel můj první bledský záběr.

Ryba měla slušný tah, ale bohužel po 5 minutách zdolávání se vypla. No nic, měním návazec, kouli Squida a letí to zpět do 12 metrové hloubky. Hodinu se nic neděje, když v tom se rozjede kolegovi Martinovi prut, který zdolává krásného lysce kolem 19 kg. Při focení uslyším zvuk mého hlásiče. Paráda další záběr a opět na Squida.

Rybu zdolávám vyloženě po 30 cm a pomalu přitahuji ke břehu. Najednou se v ledovcové průzračné vodě ukáže neskutečné tělo lysce a já vím, že se jedná o mou životní rybu. Chvilka napětí a dramatu a po druhém podebraní je tam. Yes!!!

pavel_bled-3_2018_nahled

Váha se zastavuje na čísle 25,98 kg a po odečtení saku je váha lysce s mohutnou ocasní ploutví 24,48 Kg. Ano, to je to, proč jsem tu přijel. Ten večer se již nic nestalo a já měl před s sebou ještě jeden den lovu, který jsem bral již jako bonus.

Další den jsem byl na místě již sám a užíval si krásný východ slunce, během kterého mě přišel navštívit menší lyseček 13 kg opět na PitBull Squid. Plný očekávání jsem se chystal na večer a doufal v ještě jeden záběr. Je 22:45 hodin, 15 minut před koncem denní doby lovu přichází záběr … bohužel od malého sumce.

pavel_bled-1-3_2018_nahled

Tímto mé chytaní na Blejském jezeru končí a já jsem neskutečně šťastný, výjimečně rád balím a vím, že tu určitě nejsem naposledy.

 

Pavel Marek