Letní odpočinková výprava

Ahoj,

V letním období panují vysoké teploty, u vody kvanta rybářů, plno plavců a to na kaprařinu není dobré. Vždy tyto výpravy beru spíše jako odpočinek a takovou tu letní pohodu. Letos jsem měl vytyčený týden v půlce prázdnin, poprvé jsem vyrazil s mojí přítelkyní a musím říct, že focení i všechno okolo zvládla opravdu skvěle.


1. Den – Balení a vybalovaní
Tato část patří k mým nejoblíbenějším, balení a hlavně nic nezapomenout, začít hrát s věcmi do auta tetris, jsem vždy natěšený a plný očekávání jak se celá vycházka bude vyvíjet. Po příjezdu mě čekal zhruba kilometr odtahat všechny věci na vozíku na klidnější místo dál od lidí. Ve 30°C teple je to opravdu dřina a člověk se trochu zapotí, ale za ten klid to vždy stojí. Vše bylo připraveno a montáže mohly putovat do vody. Byl jsem vyzbrojen boilím Black Panther, kde jedna montáž byla s 20mm kuličkou na dno a druhá montáž s mým oblíbeným pop up, téže příchuti. Chytal jsem ve větší mělké zátoce, kde jsem předpokládal, že by se ryby mohly v těchto teplotách zdržovat. První parný den a noc byla bez jediného kontaktu.


2. Den – Vytrvat!
Vždy druhý den se snažím vytrvat, jak v lovném místě, tak v krmení i v montážích. Je důležité věřit tomu, co děláte. Opět od rána úmorné vedro, ani vlnka na hladině a kapři se pohybovali hned pod hladinou, proto jsem přes den zkoušel metodu zig-rig, ale nepodařilo se mi žádného přelstít. Proto i my jsme se chodili ochladit do vody a přežít den ve stínu a šetřit síly na večer. Bohužel další den bez záběru.


3. Den – „Zlomový“
V tento den se snažím už vždy něco změnit, ať už lovné místo, taktiku nebo montáže. I malá drobnost může přinést vytoužený záběr.
Třetí den byl opravdu zlomový. Přišlo ochlazení, prudký vítr, mraky a mezitím prosvítalo sluníčko. Večer měl přijít i déšť a to je to pravé kaprové počasí! Vše jsem proto ponechal stejné a věřil, že toto počasí přinese i záběry. Kolem oběda dostávám první záběr, chytám prut, rozklepaná kolena a bylo mi jasné, že toto bude lepší ryba. Dopadlo to na jedničku a váha se zastavila na třinácti kilech, super start! Toto ochlazení bylo i pro nás osvěžující a záběry začaly chodit pravidelně. Tento den jsem si užil ještě se dvěma kapry před objektivem fotoaparátu.


4. Den – Buď a nebo
Ochlazení stále pokračovalo, od rána silný déšť a tak si přítelkyně užila i trochu toho bahna. Tohle počasí mám na rybách nejradši. Záběr přišel zase kolem dopoledne a tentokrát to byl další kapr přes deset kilo. Déšť ustal až odpoledne, vysvitlo sluníčko, tak jsme vše sušili po dopoledním dešti. Další akce byly až v podvečer, když se vše uklidnilo a nastalo krásné ticho.


5. Den- Změna!
Pátý den, byly zase vysoké teploty a tak jsem přemýšlel co změnit. Pro tentokrát to bylo místo, vše jsem sbalil, naložil na vozík a přesunuli jsme se na hlubší vodu. Na dně byly popadané stromy a bylo vidět, že se zde kapři zdržují. V montážích jsem trochu přitvrdil – větší háček č.4, silnější šňůrka a fluorocarbon jako šokový vlasec. Během chvíle vše připraveno a montáže byly na místech. Byl jsem plný očekávání, co se bude dít. Záběry na sebe nenechaly dlouho čekat, ale jednalo se o menší kapry do šedesáti centimetrů. Bylo vidět, že se tu ryby motají a věřil jsem, že přijedou i ty větší.


6. Den- „Změna místa ryba jistá“
Tento den byl za celý týden opravdu nejproduktivnější. Od rána každou půl hodinu záběr, plno ryb ztraceno ve vázkách. Ale i tak se plno krásných kaprů podívalo na podložku. Byl to den, na který se jen tak nezapomíná. Ta dřina a občas být mobilní a přestěhovat se na jiné místo a hlavně pocit, že vše děláte dobře je k nezaplacení.


7. Den- Balení
Každý ten pocit zná, nepříjemné balení a odjezd domů. Byl to ale týden plný zkušeností. Hodně v tomto letním období záleží na průběhu počasí. Celý týden jsem odchytal s klasickou montáží a poměr záběrů na potápivé a plovoucí boilies byl skoro stejný. Týden jsme si s přítelkyní užili a i ona si zdolala nějaké kapry.

Blíží se podzim, pro mě nejlepší část roku, tak zase u další zprávy.

Filip