Někdy stáčí jen chvilka po práci

Když jedete na ryby, vždy máte očekávání, že se vám na prut pověsí vytoužený kapr. Nikdy ale nevíte, jak to ve skutečnosti opravdu bude. Někdy potřebujete na lepší rybu pětidenní výpravu a někdy stačí opravdu jen pár hodin. Já jsem v posledním měsíci podnikl několik vycházek, nejdelší z nich trvala 4 dny a nejkratší 7 hodin po práci.

01

Na čtyřdenní výpravu jsem vyrazil na velkou svazovou štěrkovnu, na které jsem nikdy nebyl a měl jsem jen informace, že by tam nějaké lepší ryby měly plavat. Před samotným lovem jsme s kolegou prošli jeden břeh štěrkovny a vybrali místo, které se nám zdálo nejslibnější. Prohodili jsme to markerem a trochu si to zmapovali. Chytali jsme na 70-80 metrech před pásem vodních rostlin. Předpokládali jsme, že ryby budou vyjíždět z rostlin přímo k našim nástrahám. Než jsme dostali všechny pruty do vody, už byl první kapr na břehu. Byl to klasický vánočák do 60 cm. V celkem vysokém tempu jsme tyto kapry tahaly po celou dobu výpravy. Kapři byli jako piraně, brali skoro vše a nedařilo se je žádným způsobem selektovat.

05

Když jsem nasadil 24mm kouli několik centimetrů od háčku, tak do toho bušili tak dlouho, než z ní udělali 20mm kouli, anebo se napíchli někde z boku. Poslední den výpravy se na zelenou chiméru nakonec povedl největší kapr této výpravy, který měl cca 70 cm.

02ChimeraGreen_AA

Jelikož jsem byl na této vodě poprvé, tak mě ulovení i takovéhoto kapra velmi potěšilo. O velkém množství sláviček a koupáčů, kteří trochu znepříjemňovali lov, se radši rozepisovat nebudu. Výpravu jsem si užil, ale vytoužený kapr se na prut nepověsil.

Oproti tomu se mi zadařilo na krátké několikahodinové výpravě po práci. Den předem jsem si byl místo předkrmit asi 1,5kg mixem boilie. Další den jsem již byl na místě i s pruty. Bylo hrozné dusno a čekal jsem, že každou chvíli začne pršet. Tohle počasí se mi zamlouvalo. Opět jsem trochu dokrmil už jen několika hrstmi koulí a asi 2kg mixem pelet zalitých tekutými játry.

09

Ze startu jsem vyzkoušel na oba pruty jen samotné plovoučky, výsledkem byl jeden násáďák. Před setměním jsem přezbrojil na nástrahy na dno a zhoupl je zpět do vody. To už dle předpokladu hustě pršelo. Asi hodinu na to se jeden prut rozjel a po celkem dlouhém a silovém souboji jsem podebral kapra.

11RobinRed_AA

Vyklubal se z něj šupináč okolo 10 kg a mně se vyklubal úsměv na rtech. Vyfotil jsem se s ním a už si plaval zpět. Poupravil jsem montáž, nasadil PVáčko a zhoupl jsem to zpět na své místo.

12

Za další hodinku se ten samý prut rozjel znova a začal zajímavý souboj. Kapra jsem dotáhl ke břehu a už jsem si myslel, že ho podeberu a bude hotovo, ale to byl omyl. Začal celkem slušný kolotoč. Kapr mi sebral i druhý prut, na kterém jsem rychle překlopil překlapěč na navijáku, abych si díky našponovanému vlasci kapra neurazil. Kapr ještě dlouho dobu tahal vlasec z cívek obou navijáků, ale nakonec se mi ho podařilo podebrat. Jak jsem uviděl tu šílenou motanici vlasce, tak jsem ani nevnímal jak velký je kapr v podběráku. Skočil jsem pro nůžky a oba pruty jsem odstrojil. Jak jsem si více posvítil čelovkou do podběráku, tak mi kapr nepřipadal moc velký, hlavně nebyl moc vysoký. Jak jsem ho ale nesl do podložky, tak jsem měnil názor.

13RobinRed_AA

Byl to přesně metr dlouhý šupináč, lehce přes 15kg. Letos zatím můj největší kapr a stačilo k tomu pár hodin na břehu. Úspěšnou nástrahou nebyl můj oblíbený Krill ani Chiméra, na kterou teď všichni chytají, ale byla to koule Robin Red Mastercarp doplněna o ananasovou plovku oozing od Sonubaits.

Až chytnu něco dalšího zase se ozvu. Všem přeji hodně úspěchů nejen u vody.

Dalibor