Jak vznikly pruty CURVEX

S velkou hrdostí přišla na trh firma Avid Carp se svými novými pruty řady Curvex. Je to výsledek dlouhého vývoje, konzultací a mnoha různých návrhů, kdy nakonec vše sedlo dohromady a vznikl prut, který je jiný než všechny ostatní.

01

Hlavní produktový manažer Mat Woods řídil tento projekt od začátku až do konce. Hodně mu v tom napomáhala skupina dalších konzultantů, kteří měli hodně zajímavých poznatků.

Vše začalo v roce 2015 na veletrhu Carp Zwolle, kde se Mat poprvé setkal se členy evropského týmu Avid Carp a z diskuzí s nimi postřehl, že dosavadní řady prutů až tak neodpovídají požadavkům kontinentálních rybářů. Stávající pruty byly totiž dělány pro anglický styl rybolovu na dlouhý odhoz. A právě tady vznikla myšlenka pro vznik nových prutů Curvex.

02

Dokonce i angličtí členové týmu usoudili, že stávající řady prutů jsou někdy až moc rychlé a tvrdé, zejména když je potřeba lovit v bližších místech nebo používat lehčí olova.

Na kontinentu, někteří členové týmu nepotřebují nahazovat až za obzor, protože při svém rybolovu většinou zaváží na lodi nebo používají zavážecí lodičky. Nepotřebují proto tvrdý rychlý odhozový prut, ale daleko raději sáhnou po měkčím prutu s parabolickou akcí. Po těchto informacích bylo jasné, že vývoj nového prutu se bude odebírat tímto směrem.

03

Vývojový proces byl opravdu rozsáhlý. Bylo vyzkoušeno velké množství karbonových vláken a jejich příměsí, tak aby byly naplněny všechny požadované vlastnosti. Při procesu výběru materiálu přispěl svou troškou do mlýna i evropský ředitel Pascal Vermuelen, který má v oblasti karbonu opravdu rozsáhlé znalosti. Pascal tedy poradil jak postavit prut, který bude mít velkou sílu, ale na druhou stranu nebude tvrdý a bude mít parabolickou zdolávací akci (anglicky vyjádřeno jako “non-lock“).

04

„Je snadné postavit měkký kaprový prut, postavit ale měkký kaprový prut se silovou rezervou, která by umožnil tahat kapry o váze 30kg z extrémních podmínek, tak aby měl lovec po celou dobu zdolávání vše pod kontrolou a to bez jakéhokoliv kompromisu, to už není tak jednoduché. A právě postavení takového prutu jsme si dali za úkol,“ dodává Mat.

Použitý materiál jsme začali nazývat jako NON-LOCK karbon, jsou to uhlíková vlákna vyrobena v Japonsku a jsou vyrobena přesně pro požadovaný rozsah těchto prutů.

05

Velmi důležité také bylo, aby byl prut propracovaný do nejmenšího detailu jako je třeba použití koncového očka anti-frap proti zamotání. Zamezí omotávání vlasce kolem špičky prutu, což je na člunu vždy nepříjemné. Samozřejmě to napomáhá proti zamotání i při nahazování. A právě takové detaily přidávají prutům Curvex na kvalitě.

Na začátku vývoje byl použit karbon, který byl příliš měkký a to nebylo to pravé ořechové, zejména když bylo potřeba zdolat rybu v extrémnějších podmínkách a trochu více se do prutu opřít. Na druhou stranu jsme nechtěli, aby byl prut tvrdý tak, že se do něj rybář musí pořádně opřít, aby ucítil rybu. Chtěli jsme vyrobit prut, který bude silový a plynule bude pokračovat do parabolické akce, aniž by se uzamkl někde na půli cesty, a to jsou ty důležité atributy prutu, kterých jsme chtěli dosáhnout.

06

S pruty CURVEX budete mít skvělý pocit kontroly, ale také velkou silovou rezervu, kterou ostatní pruty neposkytují. Když si budete myslet, že už má prut opravdu naloženo, tak pořád bude mít prut ještě rezervu a bude se moci ještě více ohnout a to aniž byste ztratili kontrolu.  A právě proto říkáme, že „nic není tak citlivé jako Curvex“.

07

Všechny pruty Curvex vypadají luxusně, všechny použité prvky jsou velice decentní a nenarušují tak jejich celkově jednoduchý design. Pruty v ruce působí velmi lehce, ale svou silou překvapí nejednoho rybáře.

08

K dispozici jsou čtyři typy pruty. 10 ft 3Lb prut je určen převážně pro rybaření z lodě. 12ft 2.75lb a 3.25lb pokryjí všechny základní situace. Pro ty, kteří chtějí házet do extrémních vzdáleností, bude vhodný typ 13ft 3,5 lb. To je prut s vlastními svaly, a velkou silovou rezervou.

Za Team Avid Carp CZ&SK zpracoval

Dalibor Koutný