Nelehký lov na svazových vodách.

Lov kaprů, ať už na stojatých, či tekoucích svazových vodách má své osobité a nenapodobitelné kouzlo. Nikdy dopředu nevíte, co vás na takové vodě může čekat a jaké poklady se v ní ukrývají. Tohle je jen jeden z mnoha důvodů, proč chytám pouze na našich svazových vodách.

Ulovit velkého kapra na takovéto vodě není samozřejmě jen tak, stojí to spousty sil a času, ale když už to přijde, a vy po několika desítkách hodin či dnech dřiny a snažení se, dostanete záběr od vetší ryby, tak ta radost, stoupající adrenalin a vzrušení je nepopsatelné. Myslím si, nebo aspoň já to tak vnímám, že chytit kapra na nějaké soukromé vodě se s tímto pocitem nemůže rovnat.

Každý rybář má ovšem jiné hodnoty a cíle, někdo jde k vodě s tím, že chce udělat co nejvíce záběrů a zachytat si, jiní si chtějí pouze odpočinout v přírodě a případné chycení ryby berou jako takový bonus navíc, nebo třeba tací, co touží pouze po trofejní rybě a honí se za kilogramy i za cenu ryby ze soukromého revíru. Hodnota úlovku už je tolik nezajímá. Jakou cestu si zvolíte, je pak už jen na vás. Já mám jasno.

Osobně preferuji zcela jiné hodnoty. Každý kapr i střední velikosti ze svazové vody má pro mě daleko větší cenu, než nějaká „obluda“ z revíru plných velkých, bohužel často i poškozených ryb. Neprahnu po tom chytat ryby 25+, které jsou v našich vodách vzácností, ale hmotnosti 10-20 kg jsou u nás dosažitelné a každá taková mi dokáže vykouzlit úsměv na tváři a pocit blaženosti. Je v možnostech každého z nás, ulovit si krásnou zdravou svazovou rybu. Chce to jen vydržet a nevzdávat se bez boje, i když je to občas opravdu náročné.

Letošní rybářskou sezónu jsem pojal poněkud jinak než ty předešlé. Rozhodl jsem se, hlavně z důvodu nedostatku času, zaměřit se na lov v krátkém časovém intervalu několikrát týdně, a to pouze ve všední dny, kdy je u vody mnohem větší klid. To znamená, že jsem buď v práci, nebo na rybách. Volné víkendy raději věnuji mé trpělivé a velice tolerantní přítelkyni, té patří mé velké DÍK.

Tyto krátké výpravy sebou nesou bohužel spoustu nesnází, se kterými se člověk musí nějakým způsobem vypořádat. Ať už je to x kilometrů a hodin strávených za volantem, nedostatek spánku,  nebo například ruce plné mozolů z neustálého tlačení rybářského vozíku. Je to cesta složitá, ne však nemožná. Není to jako přijet někam na soukromý revír a mít auto za zadkem. Na některých vodách, které často navštěvuji, je zákaz bivakovat, nebo i přespávat na místě kde lovím, tudíž je člověk nucen se podle denní doby lovu o půlnoci sbalit, odtlačit vozík s veškerým vybavením stovky metrů mimo ochranné pásmo a ráno zase zpět. O to je to složitější. Nicméně i díky těmto pravidlům jsou na takových vodách ryby schopny dorůst úctyhodných velikostí.

Další na toto navazující nepříjemností je situace, kdy si večer před odchodem, nebo i pár dní předem krmíte jedno místečko, ráno se na něj vrátíte, a ejhle … sedí tam už někdo jiný. Bohužel, i tohle patří k jedné z překážek v lovu ryb na svazových vodách. Proto je lepší najít si méně dostupná a málo navštěvovaná vzdálenější místa, kam se nedá dojet autem a ne každému se tam bude chtít šlapat pěšky. Tyto klidnější místa budou jistě lákavým domovem větších opatrnějších kaprů.

Začátek letošní sezóny byl pro mě i díky nezvykle teplému jaru plný těchto náročných, ale krásných krátkodobých výprav. Podařilo se mi přelstít již několik nádherných kaprů. Za každým z nich však stoji desítky, a někdy i stovky hodin strávených u vody bez jediného záběru. Není to tak, že přijdu, nahodím, a za chvíli podebírám nějakého šupinatého pupkáče. Stát se to samozřejmě může, ale je to spíše o náhodě. Spoustu času věnuji pozorováním, i když mám třeba jen hodinku čas, nelením, vezmu psa a projdu se jen tak kolem vody a sleduji veškeré dění okolo. Každá sebemenší maličkost může hrát roli v cestě za úspěchem.

Letošní velmi teplé jaro a ryby vyskytující se často v blízkosti lesknoucí se hladiny mě donutily  vytáhnou „z rukávu“ pro mě zatím nepříliš často používanou metodu lovu, a to Zig Rig.

Tento způsob lovu se v průběhu mých několika výprav ukázal jako správná volba, a na své konto si přes den připsal více záběru od nejednoho pěkného kapra, než klasický lov ze dna, kdy jsem používal většinou jednu samotnou kuličku o velikosti 24 mm. O metodě Zig Rig je asi zbytečné se sáhodlouze rozepisovat, dnes už ji jistě všichni znáte. Nicméně radost z chycení trofejního kapra touto metodou je pro mě o to větší, už jen pro to, že jsem ji doteď používal jen zřídka. Nyní jsem si ale jist, že Zig Rig se zařadí mezi mé oblíbené způsoby lovu.

Nic není zadarmo a pokud chcete úspěšně lovit velké kapry na svazových vodách, musíte tomu hodně obětovat, měli byste si ujasnit priority a jít si tvrdě za svým cílem. A když tomu dáte opravdu vše, vše co si tenhle náš krásný koníček žádá, tak jednou přijde ta chvíle, kdy se vám začne dařit. Začnete chytat krásné zdravé ryby plné života, a vše co jste pro to udělali, vám začne dávat smysl a sílu v tom pokračovat. Dostanete tu nejlepší odměnu. Rázem zapomenete na všechna ta úskalí, které jste museli překonat.

Věřím, že se mezi vámi najde spousta stejných bláznů, jako jsem já. Přeji vám mnoho krásných chvil plných nezapomenutelných zážitků, ať už ryby berou, nebo neberou. Rybaření přeci není jen o úlovcích.

Filip Hužvík