S feederem jednoduše a lépe díl X.  10/2015

Krmítka pro lov feederem

Lov feederem má mnoho variant a jsou situace, kde je třeba vyměnit zátěž za krmítko, ale také naopak. Pokud hodláte lovit větší ryby, přesněji řečeno kapry, pak se často vyplácí jiná strategie než lov pomocí vnadění klasickým klecovým krmítkem, ale je lepší prostě jednorázově navnadit hrubými složkami (kukuřicí, peletami, menším boilie, směsmi vařených zrnin a podobně), a pak už ryby nerušit a lovit jen se zátěží. Větší ryby vždycky ocení klid na lovišti a neustálé bouchání krmítkem je z loviště vyhání.

Na druhou stranu je krmítko nepostradatelné při lovu takových ryb, jako jsou plotice, cejni, ostroretky a další druhy menších kaprovitých ryb, které si naopak potrpí na neustálé přihazování vlhčených vnadících směsí doplněných masnými červy, anglickými vločkami, sekanými žížalami, patentkami atd….

Mezi těmito krmítky je tu ještě jeden velmi populární mezičlánek a tím jsou krmítka typu method feeder. Jsou to otevřená krmítka, která se dají plnit jak vlhčenou vnadící směsí, tak třeba i drobnými měkčenými peletami.

Málo zkušení si pomyslí, že krmítko je prostě krmítko, ale některá krmítka, i když jsou si hodně podobná, nám prokazují různé služby a skutečně není krmítko jako krmítko. Už jen taková drobnost jako je velikost oček krmítkové klece může znamenat mnoho. Je velký rozdíl v tom, jak rychle se vyplaví směs v tekoucí vodě z krmítka s velkými a malými oky, a stejně tak je rozdíl v tom jestli použijete krmítko malé anebo velké.

Zatímco v některých případech musíme krmit úsporně (zimní měsíce a chvíle, kdy ryby nejeví velký zájem o potravu), jindy je třeba krmit skutečně hodně, jinak ryby na lovišti neudržíme. To je tenkrát, když ryby skutečně intenzivně hledají potravu a lovíme na velkých vodách, kdy třeba hejna cejnů obsahují až stovku kusů ryb. Pak zcela jistě s maličkým krmítkem neobstojíte. Jenže kdo vám poradí jaké krmítko je právě nejlepší? Ideálně vlastní zkušenost, praxe a vůbec není na škodu si o těchto věcech něco přečíst a následně si to také vyzkoušet. Praxe je prostě praxe a ta se nedá nahradit žádnou teorií u stolu.

Krmítka typu method feeder jsou postavena na jiné strategii. Těmito krmítky se masivně nekrmí. Jejich pomocí se nabízí jen malá porce návnady v podobě vlhčených vnadících směsí nebo měkčených drobných pelet. Na krátkém návazci je pak umístěna nástraha, často na vlasovém přívěsu mimo háček a ke správnému přidržení háčku v kapří tlamě se využívá větší hmotnost krmítka. Při tomto lovu se více dbá na správnou volbu lovného místa, protože nespoléháme na masivní vnadění, které má přilákat ryby. Nástrahu předkládáme na místě, kdy předpokládáme výskyt kaprů, nebo očekáváme, že tudy budou proplouvat.

Ač se to nezdá, je tato metoda často mnohem efektivnější než cokoli jiného, a jistě je zde větší šance na ulovení kapra než při klasickém lovu s klecovým krmítkem, protože to téměř vždy přiláká hromady drobných ryb a kapři se tak nemohou k nástraze ani dostat, zvláště když lovíme na takové nástrahy, jako jsou masní červi, či pečivo. Ani při lovu na drobné pelety nebo miniboilie v kombinaci s klasickým krmítkem to není snadné. Rozkurážené drobné ryby atakují i tyto nástrahy. Ideální proto je jen malá porcička v krmítku method feeder.

MT