Betainová zálivka – česnek 

Ať už mícháme jakékoli krmení nebo jen připravujeme nástrahu, vždycky se ji snažíme nějak vylepšit a ozvláštnit, aby ryby zaujala co nejvíce a pokud možno i co nejrychleji. Z tohoto důvodu používáme všelijaké práškové nebo tekuté posilovače, dipy, atraktant, zkrátka něco, co dá našim návnadám a nástrahám tu správnou „jiskru“.

Atraktanty volíme vždy nejen s ohledem na skupinu cílových ryb, ale také na roční dobu, respektive teplotu vody. Někdy je to jasné, ale jindy zase hodně složité. Zvláště v chladných a přechodových obdobích býváme velmi často na vážkách jakou příchuť zvolit, abychom se rybám co nejvíce trefili do chuti. Zažitou teorií je, že se ryby v chladné vodě zajímají spíše o krmení sladké nebo kořeněné a vůně rybiny je příliš nezajímá.

K tomu mohu říci jen tolik, že to často není úplně jednoznačné a že právě v přechodových obdobích bývají ryby hodně náladové a zcela nevyzpytatelné. Jeden den je to tak a den druhý bez zjevných příčin zcela naopak. Čert aby se v tom vyznal. Zkušení rybáři proto mají v záloze vždycky ještě další variantu. Vsadí například na kořeněnou oliheň, ale krabičku s jahodovým boilie mají pořád při ruce.

Staří rybáři neměli ani zdaleka takové možnosti, jako máme dnes a spoléhali na mnohem tradičnější a hlavně dostupné prostředky. Brzy vypozorovali, že jednou velmi zajímavou ingrediencí do chladnější vody je docela obyčejný česnek a používali jej do svého těsta. Na česnek se s příchodem „moderních“ vůní zcela zapomnělo, avšak v tuhle chvíli je opět na scéně.

Objevilo se česnekové boilie, a všelijaké extrudy s česnekovou příchutí, ale mě nejvíce ze všeho zaujala česneková zálivka s betainem. Je to vynikající věc, protože má velmi široké možnosti využití. Dá se použít do jakékoli vnadící či krmítkové směsi, její pomocí se dá upravovat boilie, pelety, partikl a libovolná nástraha. Navíc ji můžeme bez obav použít i do PVA materiálů.

Česneková zálivka s betainem je velmi aromatická, husté konzistence a má celkem příjemnou nasládlou chuť. Není to jen nepříjemně páchnoucí česnek. Práce s ní je jednoduchá. Pokud ji chcete použít na pelety, partikl či boilie, tak ji prostě přidáte do nádoby ke zvolenému produktu, pořádně promícháte a necháte libovolně dlouho stát. Čím déle tím lépe, protože zálivka se tak dostane hlouběji a nástraha nebo návnada pak má intenzivnější pach.

Pokud chcete zálivku použít do sypkých vnadících směsí, doporučuji ji zředit troškou vody a tou pak provlhčit krmení. Rozmíchá se tak rovnoměrněji.

Do čisté zálivky můžete namočit třeba i kukuřici, pařenou housku nebo masné červy, což se mi osvědčilo i v zimě.

Česnek funguje nejen v zimě a přechodových obdobích, ale ryby se o tuto vůni zajímají po celý rok. Asi nikdo nedovede naprosto spolehlivě vysvětlit, proč tomu tak je, a tak to přijímám jako jednoduchý fakt a půllitrová láhev této tekutiny je často mým pomocníkem nejen při lovu kaprů. Na česnekové aroma velmi dobře reagují také velcí cejni a docela se líbí i parmám. Myslím, že každý, kdo se zajímá o kapry a lov feederem, by se měl zajímat i o tento produkt. Nebude trvat dlouho, led sníh i zima zmizí a nastane ten správný čas zkusit zase něco nového, pokud už tedy tuhle zálivku neznáte.

MT