S feederem jednoduše a lépe díl XV.  

Čím naplnit krmítko – pelety

Krmítka method feeder většinou plníme vlhčenou sypkou směsí, ale jsou dny, kdy je vhodnější naplnit je drobnými peletami. Je to tenkrát, když jsou ryby ve větší aktivitě a kdy v teplé vodě rychleji tráví.

01

Pokud připravíte do krmítka drobné pelety, budou mít velmi podobnou lákající schopnost, jako když naplníte krmítko vnadící směsí. Když ale přijde záběr, po zaseknutí to na místě bude vypadat jinak. Zatímco sypká vnadící směs po zaseknutí z krmítka zcela zmizí a zmizí i z místa kde krmítko leželo, protože ji trhnutím krmítka zcela rozptýlíte, drobné pelety sice rozhodíte po zaseknutí do okolí, ale stále tam zůstanou a ryby je mohou sbírat.

02

Pokud budete nahazovat častěji do jednoho místa, časem se jakési krmné místo, oproti lovu s vnadící směsí přece jen vytvoří, a to může ryby přitáhnout i držet. Není to o tom, že přitáhnete velké kapry. Ti jsou na takový hluk působený častým nahazováním celkem hákliví, zvláště pak když na loveném místě není větší hloubka, ale menším kaprům to obvykle nevadí a dají se dobře chytat. Je tu ale malý háček. Jestliže jste museli do krmítka pečlivě vybírat vnadící směs, pelety budete muset vybírat ještě pečlivěji, anebo budete muset zvolit jakýsi kompromis, což ale ve finále vůbec není špatné – přidáte drobné pelety do vnadící směsi.

03

Pro lov s krmítky method feeder se používají pelety velikosti1 – 4 mm, maximálně 6 mm. Větší už v krmítkách dobře nedrží a ani nemá smysl používat velké pelety. Je lepší zaměstnat ryby větším počtem drobných pelet, než jen pár kousky těch větších. Když vezmete hrstičku pelet velikosti 2 mm a stejnou hrst pelet 4mm, je jisté, že na počet bude těch menších mnohem více, což znamená, že je budou ryby sbírat déle a zasytí se stejně, jako kdyby sbíraly ty větší. Drobnější pelety nám získávají čas.

04

Do krmítek method feeder jsou určeny speciální pelety označované jako „Feed pellets“. Tyto pelety se připravují tak, že se namočí, pak se z nich voda slije a nechají se nějakou dobu bobtnat. Přitom částečně zvětší svůj objem, změknou a na povrchu lepí, takže když je smáčknete, budou držet pohromadě. Ve vodě se ale od sebe rychle oddělí a vytvoří zajímavé místečko, které ryby upozorní na nástrahu. Pro zkrácení času přípravy se dá použít vakuová pumpa.

05

Některé pelety jsou ochucené, jiné víceméně neutrální, což má svou výhodu, protože jim můžete v průběhu procesu přípravy přidat vůni i chuť podle libosti. Stačí, když při přípravě přidáte do vody potřebná aditiva. Když pak natlačíte pelety do krmítka, můžete celé krmítko ještě vhodnou zálivkou přelít. Pak ryby naleznou krmítko ještě rychleji. Některé pelety při přípravě nebobtnají a neměknou, ale začnou na svém povrchu jen lepit. To ale stačí k tomu, aby se daly do krmítka použít. Některé tyto pelety drží v krmítku lépe než ty speciálně určené, což oceníte především tehdy, když budete daleko házet, nebo když bude krmítko klesat déle ke dnu vyšším sloupcem vody. Vždycky doporučuji vyzkoušet si někde na mělčině, jak se vlastně vaše pelety chovají.

06

Pokud chcete použít do krmení běžné pelety malých velikostí, prostě je přidejte do vnadící směsi. Některé pelety stačí jen krátce namočit a přidat směsi jen minimum na to, aby je slepila. Často používané jsou drobné pstruhové peletky. V době dobrého braní není na škodu při lovu se dvěma pruty vyzkoušet v jednom krmítku směs a ve druhém pelety. Rychle se pak ukáže, co ryby právě chtějí.

07P1080614_OK

 

 

Milan Tychler