Když berou osobáci

Naše první letošní výprava se uskutečnila docela pozdě a to v druhé polovině května kvůli pracovnímu vytížení. Jako lokalitu jsme vybrali nám dobře známý zahraniční revír s dobrou osádkou kapra. Dobu na rybolov jsme měli vyčleněnou bohužel jen 5 dní, takže jsme tomu upravili i samotné chytání. Boilie jsme zvolili spíše vysoce atraktivní, ale vezli jsme sebou i velice selektivní. Na samotnou přípravu věcí a samotného krmení máme jen pár dní a tak si rolujeme pouze z 12-ti kil směsi Rambo, zbytek volíme hotovky rovněž od firmy Chytil.

V pondělí krátce po půlnoci vyrážíme na delší jízdu. Cesta ubíhá poklidně, občas si děláme přestávky na zakoupení dálničních známek a občerstvení. Projíždíme přes několik hranic a bez problémů v ranních hodinách přijíždíme k jezeru. Obhlížíme volná místa, kterých je velice málo a informujeme se o aktivitě ryb, berou prý sporadicky. Nakonec jsme zvolili lovné místo nám dobře známé, lovili jsme na něm naposled minulý rok na jaře. Tento revír navštěvujeme více jak 5 let, tak už víme jakou strategii a jaké boilie zvolit. Následuje rozlosování, z jehož výsledku moc potěšen nejsem. Padla na mě pravá strana našeho loviště, o kterém vím z loňska, že mě čeká několik vázek a bahno.

Začínáme tedy vše připravovat na samotné chytání. Jako první  připravujeme  krmení složené z boilie, pelet, method mixu a partiklu, to vše důkladně zalité betainovými zálivkami. Tento mix je více atraktivní a záběry přichází rychleji. Následuje markrováním lovných míst na něž budeme nahazovat naše montáže.

Po té už letí montáže na svá místa, která zasypáváme notnou dávkou krmení. Bivaky a ostatní věci máme do hodinky připraveny a už se vaří voda na kávu. Při popíjení kávy pozorujeme dění na jezeře. Vysledovali jsme, že rybáři krmí relativně málo a kapři se vyskytují převážně  v levé části jezera. Rozhodli jsme se, že znásobíme krmené dávky, aby kapři doplavali na naše lovná místa a zvýšili jsme tak šanci na záběry.

Před půlnocí se mi rozezněl prut, na kterém byla nastražena Chiméra Red s plovkou zakapanou EO bílým pepřem. Po usilovném souboji zdolávám statného lysce a už se těším, co mi ukáže váha. Ručička se zastavuje na rovných 23 kilech. Po focení kapr putuje do svého živlu a po zapití úlovku celí žhaví přikrmujeme. Kapři nás nechali do rána vyspat a tak po zaslouženém odpočinku celý den, s přestávkami na Lukášovi dobroty k jídlu, krmíme. V 9 hodin večer máme přehozeny všechny pruty a večeříme, když  Lukáš po 36 hodinách lovu dostává první záběr. To přisuzuje zjemnění montáží, zmenšení háčku na číslo 8 a zkrácení návazců na 10 až 15 cm! Po krátkém boji zdolává lysce s váhou 19,80 kg. Kapr zabral na Chiméru Red s pop-up banán obalenou v pastě Chiméra Red.

Já odpovídám na záběr kaprem, který zabral o 4 hodiny později na doma vyrobené neutrálně vyvážené boilie dipované v Krillové Lávě od firmy Sonubaits. Lysec váží krásných 21 kg. Přes den nám žádný kapr nepřišel, až v 7 hodin navečer se mi při spombování pomalu rozjíždí prostřední prut a tak okamžitě zasekávám. Cítím silný tah, vlasec se mi stáčí doleva přes Lukášův marker, který v tomto případě naštěstí přeřízl a můžu si tak v klidu dál zdolávat kapra. Po cca dvaceti minutách je lysec v podběráku a váha ukazuje nádherných 28 kilo. Je to tam, nový osobák a nejtěžší kapr, kterého náš team ulovil. Zabral mi na letošní novinku boilie Apač s pop-up stejné příchutě. Toto boilie jsem si oblíbil už minulý rok, kdy jsme ho testovali a dobře jezdil i s pop-up pepř.

Užívám si focení a pouštění kapra při zapadajícím slunci. Posléze musíme velkého kapra řádně oslavit a říkám si, že toto tak Lukáš rozhodně nenechá jen tak a určitě mě předběhne novým osobákem a tak se i stalo. Ve 21 hodin večer se Lukášovi rozsvěcuje dioda na prostředním hlásiči a ozývá se ten správný tón. Lukáš lehce zasekává a tuší velkou rybu – pomalý souvislý tah. Souboj trvá asi půl hodiny a konečně mu podebírám kapra, který se mi v podběráku jeví jen o kousek menší než můj nový osobák. O opaku mě přesvědčí vyzvednutí a přenesení kapra do podložky. Masivní velký lysec, který zabral z prostředku silně krmeného místa. Po odvážení saku váha ukazuje 30,20 kg. PRCEK se řádně chopil štafety a ujímá se vedení. Po focení a krátké noční koupeli kapr putuje zpět tam, kam patří. No nic, padl zbytek Metaxy. Nový osobák zabral na plovoucí boilie Chiméra Red dipované ve švestkovém dipu a obalené v těstě Chiméra Red na 10cm dlouhém návazci s háčkem číslo 8.

Po malé oslavě a přikrmení pijeme kávu a užíváme si nádhernou noc. Chvíli před půlnocí má Lukáš dnes druhý záběr. Kapr zabral opět na předešlou kombinaci a vážil 17,80 kg. Do dalšího večera byl klid. Prvním kaprem poslední noci je lysec s váhou 17,10 kg, kterého zdolává Lukáš opět na stejnou kombinaci plovoucího boilí obaleného v těstě. Tuto noc se parťákovi povedl ještě jeden velký lysec, jehož zdolávání bylo celkem zajímavé. Kapr si to totiž hned po záběru namířil doleva a přejel stojany s pruty dvěma vedle lovícím rybářům. Těm se to samozřejmě nelíbilo a s vidinou zamotání udic malým kaprem byly celkem mrzutí. Lukáš zde již „pár“ velkých ryb ulovil a správně zkonstatoval, že se jedná o kapra nad 20 kg. Toto se také potvrdilo a bez katastrofického scénáře zamotání kapra do 6 udic podebírám nádherného lysce s váhou 22,60 kg. Tímto děkujeme sousedům za zapůjčení vážící tašky na bezpečný přenos kapra do naší podložky. Kapr si zobnul Ramba s ananasovou plovkou na 15 cm dlouhém návazci z fluocarbonu s vlasovým přívěsem z měkké šňůrky. Toto  byla poslední ryba výpravy a dopoledne nás již čekalo balení a cesta domu.

Tuto výpravu bych hodnotil více jak „výborně“, i když záběru bylo málo, ale byly to velké ryby. Trošku jsem si zoufal, že jsem ulovil jen tři kapry, ale zato průměrná váha byla neuvěřitelných 24 kg.

Záběry chodily kromě jednoho kapra pouze v noci. Oba jsme byli spokojeni, jelikož jsme si zvedli osobáky a strávili příjemných 5 dní u vody. Opět se nám potvrdilo, že kdo nekrmí – nechytá. Naplánováno máme ještě několik výprav, nejvíce se však těšíme na novou lokalitu v měsíci říjnu. Na tuto vodu se s námi po mateřské dovolené 🙂 konečně podívá i náš kamarád a třetí člen týmu David. Tak snad to vyjde Dejve a přechytáš nás, hodně štěstí, budeš ho potřebovat 🙂 ! Všem přejeme pevné zdraví a spoustu zážitku u vody.

 Za CT Carpe Diem Roman Zechmeister a Lukáš Böhm