S feederem jednoduše a lépe díl XVII. Krmítka pro method feeder
Krmítek pro lov technikou method feeder jsou spousty a neznalý by mohl říci, že jsou vlastně všechny skoro stejné. Ale není tomu tak. I když se některá krmítka hodně podobají na pohled, drobné odchylky z nich činí krmítka, která skutečně nejsou stejná a jejich pomocí můžeme buď nabízet nástrahu, nebo návnadu odlišnými způsoby, anebo v jiných podmínkách.
Jsou krmítka lehká, těžká, větší, menší, mají jiné žebrování, plastová s olověnou základnou anebo celokovová, průběžná i pevná s gumovým amortizérem. Skutečně je z čeho vybírat, a ač se to nezdá, věřte tomu, že i typ krmítka, jeho hmotnost a velikost mají vliv na počet záběrů…
Už i můj kamarád hodně dlouhou dobu chytá s celokovovými krmítky KORUM. Jsou mými oblíbenými a používám je hodně rád po většinu roku. Skvěle létají a návnada v nich dobře drží. Kdysi jsme se vypravili na malý rybníček, který je hodně zabahněný. Já vyměnil krmítko za menší plastové s olověnou základnou, kamarád zvolil opět svou klasiku. Lovili jsme každý s jedním prutem, se stejnou nástrahou a i když jsme nahazovali prakticky na jedno místo, měl záběrů podstatně méně než já. Důvod jsme odhalili poměrně rychle a snadno. Jeho krmítko se propadalo a mizelo v bahně podstatně rychleji než to moje a nástraha na krátkém návazci mizela s ním…. Na druhou stranu, když jsme spolu chytali na velké pískovně a bylo třeba házet opravdu daleko, tohle celokovové krmítko bylo prostě nepřekonatelné. Tam, kde je nutné házet daleko a kde je tvrdé dno, nepoužívám žádné jiné.
Stejně tak poznáte velký rozdíl, když naplníte drobnými peletami klasické žebrované krmítko a krmítko typu Banjo. Může se zdát, že je to jedno, ale v čisté mělké vodě rychle zjistíte, že z žebrového krmítka se při pádu ke dnu vytrousí mnohem více návnady než z Banja. Takže čím je voda hlubší, tím více návnady při klesání krmítka ke dnu vypadne a klidně se může stát., že vaše běžné krmítko dopadne ke dnu už zcela prázdné a v podstatě tak přestane plnit svůj účel.
Krmítka method feeder jsou pro snadné plnění k dostání i s formičkami. Některé jsou poměrně mělké, jiné hlubší. U těch mělkých v kombinaci s krmítky, která mají hustěji umístěná žebra, nastává problém v tom, že se do nich nedá hlouběji zabořit nástraha a uvolní se z krmítka už během letu, nebo při klesání vodním sloupcem. Neviděl bych to jako problém tam, kde se loví na tvrdším dně. Na bahnitém dně ale budou ryby nástrahu trošku hledat a záběry mohou přicházet později, zvláště pokud se jedná o nástrahu, která je těžší.
Prapůvodcem krmítek method feeder je obyčejná drátěná spirála do které se nástraha jednoduše namačkala a kterou někteří rybáři lovící na položenou používají dodnes. Ona také pořád funguje, ale moderní krmítka nabízí více než tato spirála. Jednak je pomocí formičky naplníme vždycky stejným množstvím krmení, takže se snadněji trefujeme na jedno místo, můžeme je plnit drobnými peletami a je zaručeno, že nástraha bude vždycky nahoře, protože při pádu ke dnu dosedají tato krmítka vždycky na svou základnu.
Krmítka methodfeeder jsou vynikajícími pomocníky zejména při lovu kaprů a přináší mnoho zábavy a radosti. A aby to bylo u vody ještě veselejší a zajímavější, je třeba pamatovat na to, že není krmítko jako krmítko a je třeba zvolit to správné pro danou situaci.
Milan TYCHLER